تمیزکاری با لیزر

تمیزکاری لیزری فرآیندی است که در آن جرم، آلودگی و ناخالصی های موجود در سطح قطعات با استفاده از اشعه لیزر حذف (تمیز) می شود. هدف از این کار تمیز کردن سطح ماده ای است که با لیزر در تماس است. اشعه لیزر با پارامترهای مشخص وقتی به سطح قطعه فلزی برخورد می کند. لایه جرم یا اکسید که فلز را احاطه کرده انرژی لیزر را جذب کرده و تبخیر می­‌ شود. این فرایند تا تبخیر کامل جرم ادامه می یابد تا لایه کاملا از بین رفته و فلز خالص نمایان شود. نظر به اینکه فلزات قادر به جذب انرژی این نوع لیزر نمی باشند. لذا لیزر بدون اینکه اثری بر روی فلز داشته باشد بطور کامل منعکس می­‌شود.

مزایای استفاده از تمیزکاری با لیزر

روش های مختلفی برای تمیزکاری در صنایع وجود دارد به عنوان مثال تمیزکاری یخ خشک، سمباده، سندبلاست، ساب پاشی یا تمیز کردن با استفاده از مواد و حلال های شیمیایی، که برای انجام کار مورد نظر کاملاً مناسب بودند. عیب بزرگ این روش­ها این است که این فرآیندها با بسیاری از عوارض جانبی ناخواسته نیز همراه هستند. بزرگترین مشکل این روش ها ساینده بودن و به طور بالقوه خطرناک بودن آن هاست. این روش ها تنها دارای مشکلات زیست محیطی هستند، بلکه همچنین از لحاظ ایمنی نیز خطرناک می باشند، زیرا مقدار قابل توجهی زباله مضر اغلب از یکی از این روشهای تمیز کردن سنتی ایجاد می شود.

در روش تمیزکاری با لیزر بر خلاف روش های فوق، فلز به هیچ وجه تحت تاثیر قرار نگرفته و از آن براده برداری انجام نمی گیرد. همچنین این روش به عنوان یک روش دوست دار محیط زیست به حساب آمده و از ایمنی مناسبی برخوردار می باشد. سرعت بالا، عدم نیاز به هرگونه ماده مصرفی و فضای قابل توجه و همچنین تحت کنترل بودن این روش نسبت به سایر روش های دیگر نیز از مزایای آن به حساب می آید.

انواع آلودگی و سطوح قابل تمیزکاری با لیزر

  • اغلب اکسیدهای فلزی
  • انواع جرم­های روغنی
  • دوده های صنعتی ناشی از اشتعال
  • دوده های عملیات حرارتی و نیتراسیون فلزات
  • دوده های صنایع لاستیک سازی
  • رنگ­ها
  • برخی از پوشش ها
  • انواع ترکیبات آلی و برخی از ترکیبات معدنی

شماتیک مکانیزم تمیزکاری

تصاویری از نمونه های تمیز شده با فرآیند تمیزکاری با لیزر

تصاویر برد الکترونیکی تمیز کاری شده در این مرکز

این مطلب را به اشتراک بگذارید

این مطلب را به اشتراک بگذارید